İçeriğe geç
Anasayfa » M (Moped) Ehliyet

M (Moped) Ehliyet

Trafiğe motorlu araçlar ile çıkıyorsanız, aracınızın türüne göre ehliyet almanız gerekmektedir. Bu ehliyetlerin en az duyulanından bahsetmek istiyoruz. Genellikle ülkemizde B tipi ehliyet alınmaktadır. Ancak trafiğe küçük motorlu araçlar ile çıkıyorsanız, M sınıfı ehliyet almanız gerekmektedir. İşte bu ehliyet sınıfı hakkında merak edilenleri, sizler için derliyoruz..

M Sınıfı Ehliyet Hakkında Merak Edilenler

Küçük tip motosikletler için bu sınıfın ehliyeti alınmalıdır. Karayollarının belirlemiş olduğu bu sınıfa MOPED olarak adlandırılmaktadır. Eğer buna benzeyen küçük motorlu bir araç kullanacaksanız, M sınıfı ehliyet almanız gerekmektedir.

MOPED Nedir?

MOPED, “Motorlu Bisiklet” olarak adlandırılmaktadır. Saatteki hızı en fazla 45 kilometreye ulaşan bu araçlar olarak adlandırılan bazı türler bulunmaktadır. MOPED olan araçların trafikte bazı avantajları bulunmaktadır. Bunları şu şekilde ifade edebiliriz:

 • MOPED’ler, diğer motorlu araçlar gibi trafik sigortası yaptırmak zorunda değiller. Çünkü bu araçların hızı saatte en fazla 45 km’ye ulaşmaktadır.
 • B sınıfı sürücü belgesi ile beraber kullanılır.
 • Eğer B sınıfı bir ehliyetini varsa, M sınıfı ehliyetalmanıza gerek yoktur. Bu da B sınıfı ile M sınıfının beraber kullanılabileceğini göstermektedir.
 • Son olarak bu araç tipinin MTV ödemesine de gerek yoktur.

Görüldüğü gibi, MOPED araçlarının çok fazla avantajı bulunmaktadır. Sizler de eğer küçük bir alanda yaşıyorsanız, bu tipli araçları tercih edebilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyetim Var, Aynı Zamanda M Sınıfı Ehliyet Almam Gerekir Mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer B sınıfı bir ehliyetiniz varsa, motosikletler için ayriyeten bir ehliyet almanıza gerek yoktur. Ancak hiçbir ehliyetiniz yoksa bunun için M sınıfı ehliyet almanız gerekecektir. M sınıfı ehliyetinin sınıfı 16 olarak ifade edilmektedir. Bunun dışında 5607 ila 6136 kanunlara uygun olunması gerekmektedir.

M Sınıfı Ehliyetle Kullanılan Araçların Özellikleri Nelerdir?

Bu ehliyete ait olan araçların belirli bazı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu araçların hızı en fazla 45 km’ye ulaşmaktadır. Ancak bazı içten yanan MOPED araçları 50 km’ye ulaşmaktadır.
 • 4w ile çalışan elektrikli MOPED’ler de mevcuttur.
 • MOPED’ler 2, 3 ve 4 tekerlekli olarak üretilmektedir. Çeşitli olan ürünler, kullanıcıların bütçelerine göre piyasalarda bulunmaktadır.

M Sınıfı Ehliyet

M sınıfı ehliyet almak istiyorsanız, bu ehliyetle sadece MOPED olarak adlandırılan araçları kullanabilirsiniz. Küçük sayılan ve saatteki hızı 45 km’yi geçmeyen araçlar bu şekilde tanımlanmaktadır. 2, 3 ya da 4 tekerlekli olarak üretilmektedir. Bu tanıma uyan bir araç kullanmak istiyorsanız, aracın sınıfına uygun ehliyet almalısınız.

M Sınıfı Ehliyet Alabilmek İçin Hangi Şartları Sağlamam Gerekiyor?

M sınıfı ehliyet alabilmeniz için ilk olarak 16 yaşını tamamlamış olmanız gerekiyor. Bunun dışında TC vatandaşı olmalı ve bir kursa yazılmalısınız. Bunun dışında sizlerden istenilecek bazı belgeler bulunmaktadır:

 • Vesikalık fotoğraf
 • Sağlık raporu (Uzman tarafından alınmış olması gerekmektedir)   
 • Öğrenim belgesi
 • Eğer M sınıfı ehliyet alacak kişi yabancı uyruklu ise, buna bağlı olarak da evraklar değişecektir. Yabancı uyruklu ehliyet almak isteyen kişilerden istenilecek belgeler şu şekildedir:
 • Pasaportun Türkçe tercümesi
 • Öğrenim vizesi ya da ikametgâh örneği (Türkiye’de 6 aydan fazla kalacak adaylar için)
 • Öğrenim belgesi
 • Sağlık raporu
 • Vesikalık fotoğraf

Belirtilen bu evraklar, adaylar tarafından hazırlanmalıdır. M sınıfı ehliyet alabilmek için en fazla 4 sınav hakkı verilmektedir. Hem teorik hem de direksiyon sınavından başarılı olmanız gerekmektedir. Ehliyeti almak için yukarıdaki şartları taşımak yeterli olacaktır. Ayriyeten bir ehliyet deneyimine gerek olmayacaktır. Ehliyeti aldığınızda geçerlilik süresinin 10 yıl olacağını belirtmemiz gerekiyor.

Ehliyet Sınıfları Hakkında

Trafiğe çıktığınızda birbirinden farklı pek çok motorlu araç görürsünüz. Bu araçların kullanılması için, araçların sınıflarına uygun ehliyetlerin alınması gerekmektedir. M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, DE, D, D1E, F ve G sınıflarında ehliyetler bulunmaktadır. Bu ehliyetler, araçların sınıfına göre değişkenlik gösterir. En düşük ehliyet sınıfı M olurken, en yüksek ehliyet sınıfı G şeklinde olmaktadır. Her ehliyetin hitap ettiği araç farklıyken, deneyim, yaş grubu ve geçerlilik süresi de değişkenlik göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: